logo Cestysepsy.cz

Jak zabavit svého čtyřnohého miláčka – flyball

3.duben 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Dana Kuthanová
Série článků Jak zabavit svého čtyřnohého miláčka začíná s ne až tak častou aktivitou - flyball.
Hlavní foto článku
(c) Breeze uk, wikimedia.org

Flyball se k nám rozšířil z Ameriky, konkrétně z Kalifornie, a postupně si získává své nadšence i u nás v ČR. První flyballový závod byl již v roce 1983 .

O proti agility se jedná pro páníčky a méně fyzicky náročný sport a tak je vhodný téměř pro kohokoliv. Flyball je týmová hra, kdy proti sobě soutěží dvě čtyřčlenná družstva na dvou stejných flyballových drahách v jakési psí štafetě. Na každé dráze jsou čtyři překážky. Dráhy jsou zakončeny boxem, který vystřelí míček. Na povel pes vyběhne na dráhu, překoná čtyři skokové překážky, naskočí na desku boxu, tím spustí mechaniku, chytí vystřelený míček a aportuje ho zpět přes překážky. Jakmile první pes doběhne za cílovou čáru, je následován dalším psem z týmu.

Výška překážek je vypočítávána dle výšky nejmenšího člena týmu. Během závodů je zajímavé sledovat různé taktiky závodních týmu – například tým složený jen z rychlých vysokých psů a oproti tomu týmy s jedním menším členem, aby se družstvo nemuselo brzdit vysokými skoky.

Poprvé se k nám flyball dostal v roce 2000, kdy byl ale pouze součástí agility. Na jaře roku 2003 přišla Míla Vrbová s troufalým nápadem – sestavit první české družstvo pro mistrovství Evropy ve flyballu. Tak vzniklo družstvo Hop Trop PRAGUE, jehož základ tvořili ti, kdo už v minulosti ve flyballu závodili. Mistrovství se konalo v Holandsku a pražské družstvo svou 4. divizi dokonce vyhrálo! Zároveň ustavilo časem 20,59 s i první český rekord.

7. září 2003 byl založen Flyball Club České republiky. Výbor klubu vytvořil a přijal česká pravidla flyballu a začal školit flyballové rozhodčí. Především se však v prvních letech své existence intenzivně věnoval propagaci flyballu, jednak cestou školení a seminářů pro zájemce o výcvik flyballu, a dále pak publikováním článků o výcviku a reportáží z flyballových turnajů.

Zatímco do roku 2008 jezdila na mistrovství Evropy pouze družstva ze sdružení Flyball Hop Trop, po pozitivní zkušenosti z ME 2008 se začala pravidelně zúčastňovat i další družstva, a vedla si vesměs velmi dobře. Mistrovství Evropy se mnohokrát stalo svědkem nového českého rekordu. Prvním českých družstvem, které na této vrcholné evropské akci proniklo mezi úplnou elitu, tedy do 1. divize, byla v roce 2011 Lavina Alfa, která s nejlepším časem 17,27 s obsadila 5. místo.

Pro lepší představu se můžete podívat na video:

zdroj: youtube.com

Více info naleznete na oficiálních stránkách českého flyballu : http://www.flyball.cz/

Láká Vás vidět flyballový zápas naživo? Zde je seznam turnajů na rok 2013: http://www.flyball.cz/terminy-akci

Komentáře k článku

 
 
před 7 lety

O tom jsem nikdy neslyšela a vypadá to fakt luxusně! :)

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Kde se diskutuje

 
 
Doporučujeme

 


© cestysepsy.cz, 2013
Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK | maps © Google & OpenStreetMap contributors