logo Cestysepsy.cz

Psincový kašel

13.březen 2016
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Ford Prefect
Jak poznat psincový kašel a kde se vyskytuje? Jak ho léčit a jak mu zamezit napadnout vašeho psa?
Hlavní foto článku
(c) Nick Ares, wikimedia.org

Jde o infekční onemocnění psa, které postihuje horní dýchací cesty – hrtan, průdušnici a průdušky. Nejčastěji se vyskytuje na jaře a na podzim a původci jsou virové i bakteriální. Po virovém napadení sliznic jsou poškozené sliznice náchylné k infekci bakteriální.

Pes se psincovým kašlem může nakazit prakticky kdekoli, kde je větší skupina psů – cvičiště, procházky, parky, výstavy… Psincový kašel se přenáší kapénkovou infekcí (kašlání, kýchání) nebo přímým kontaktem (nos na nos) a onemocnět může v každém věku.

Hlavním příznakem je suchý dráždivý kašel, někdy doprovázený dávením jako by pes chtěl vykašlat kost, chlupy. Kašlání se objevuje zejména po zátěži nebo po stlačení průdušnice, např. zatahání na obojku.

Nekomplikovaný průběh nemoci trvá od pěti dnů do dvou týdnů, těžké formy jsou ve výjimečných případech doprovázeny horečkou, apatií, ztíženým dýcháním nebo vlhkým kašlem. Řada psů tímto trpí léta, problém nastává u starých psů, kde může psincový kašel přejít v plicní chorobu a zatěžuje srdce. U fen údajně chronické onemocnění snižuje plodnost a zhoršuje vývoj štěňat.

Možnosti léčby se různí podle formy, často stačí léky proti kašli či na povzbuzení obranyschopnosti. Základem každé léčby je klid a omezení podnětů kašle.

Proti nemoci existuje očkování, vlastní zkušenost však nemám a neznám nikoho, kdo má pejska očkovaného.

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal žádný komentář, pokud chcete přispět do diskuze, musíte se nejdříve přihlásit.
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

Psí lékárnička
19.březen 2016
 

Kde se diskutuje

 
 
Doporučujeme

 


© cestysepsy.cz, 2013
Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK | maps © Google & OpenStreetMap contributors