logo Cestysepsy.cz

Psí lékárnička

19.březen 2016
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Ford Prefect
Co mít s sebou v batohu na výlety a jak ošetřit psu krvácející rány?
Hlavní foto článku
(c) Ildar Sagdejev, wikimedia.org

Bohužel pravděpodobně každý z nás už má za sebou nějaký ten psí úraz. Každý by tedy měl vědět, jak svému psu v těch nejběžnějším situacích pomoci. K tomu ovšem často bude zapotřebí jakási psí forma lékárničky. Ta se nakonec hodí i nám lidem, kdyby se něco stalo.

Základem naprosto všeho je klid, panika nám bude k ničemu. Druhou důležitou věcí je vlastní bezpečnost – pes nás sice miluje, ale v ohrožení kousnout může. Takže náhubek bychom měli nosit vždy a všude, dá se nahradit pevným obvazem, kusem provazu či čímkoli podobným. Dobré je také zavolat na veterinární kliniku a poradit se o postupu.

Naprosto běžná situace je krvácivá rána. Ty se pokusíme opatrně očistit, nejlépe čistou vodou, následně je vhodné ránu vydesinfikovat takovým přípravkem, který nepálí – Betadine roztok. Já osobně nosím 3% peroxid vodíku, který má i tu vlastnost, že u psa spolehlivě vyvolá zvracení v případě pozření čehokoli podezřelého.

Stále krvácející ránu je pak dobré obvázat – v ideálním případě přiložíme gázu namočenou ve fyziologickém roztoku a obvážeme pružným obinadlem, které by svojí elastičností mělo zajistit, že nijak nenaruší krevní oběh. Takové obinadlo můj pes dostává po každém krevním odběru, pokaždé má jinou barvu, ale už jsem viděla i s obrázky (ne že by to barvoslepému psovi nebylo jedno).

Už z pouhé klasické rány nám tedy vyplývá betadine roztok (případně i mast), peroxid vodíku, gáza (vatové tampony, vata), fyziologický roztok a pružné obinadlo. K ustřižení obinadla a gázy se nám budou hodit nůžky, nejlépe s tupým koncem, abychom předešli zbytečnému zranění. Ke zpomalení krvácení ještě před ovázáním přijde vhod i škrtidlo.

Myslím, že nic z popsaných věcí není nijak zvlášť specifické právě pouze pro psy a v nepříjemných situacích to oceníme i my. Jistě se v „lidské“ lékárničce najde také náplast, pinzeta (např. na střep v tlapce), pinzetu na klíšťata snad netřeba zmiňovat (já mám z klíšťat obzvlášť paranoiu). Na dlouhé několikadenní výlety se bude hodit i Smecta, která spolehlivě zastavuje průjem – živočisné uhlí se nedoporučuje, protože ve stolici psa pak nerozeznáte případnou krev. Můj pes si propíchl oko, pro takové případy se hodí i antibiotická oční mast. Pro případy např štípnutí hmyzem a následného otoku je možné podat lék proti alergii.

Základem psí lékárničky by tedy měl být :

  • obvaz
  • dezinfekce
  • nůžky s tupým koncem
  • kleštičky na klíšťata
  • na delší trasy doporučujeme přibalit: lék na alergii, Smecta

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal žádný komentář, pokud chcete přispět do diskuze, musíte se nejdříve přihlásit.
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

Psincový kašel
13.březen 2016
 

Kde se diskutuje

 
 
Doporučujeme

 


© cestysepsy.cz, 2013
Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK | maps © Google & OpenStreetMap contributors