logo Cestysepsy.cz

Co je to canicross?

22.březen 2016
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Musher klub JCC, z.s.
Canicross patří mezi technicky nejméně náročné psí sporty a dá se říct, že s trochou té správné "kondičky" se mu může věnovat téměř každý majitel psa. Navíc strávíte čas se svým psem a děláte i něco pro sebe a své zdraví. Běhání je pro psa i člověka přirozeným pohybem a má celou řadu benefitů od zlepšení činnosti srdce a zvýšení výkonnosti plic, přes posílení svalové hmoty a odbourání nadbytečných tukových zásob, až po zlepšení paměti a vyrovnávání se se stresem.
Hlavní foto článku

Mohl bych začít slovy charakteristickými pro naše hokejisty, a to: „Je to sport“. Jako v každém sportu i v tomto jde o to být rychlejší než ti ostatní. Canicross je běh se psem, kdy vám váš pes pomáhá svým tahem k rychlejšímu běhu. Canicross je zcela výjimečný v tom, že spojuje sport lidí se sportem psů. Z toho vyplývá, že když bude sportovní výkon ať váš nebo vašeho psa pokulhávat, tak bude strádat celý tým.

Tento sport se k nám dostal v roce 1997, tehdy ještě pod názvem běžec a pes a to z Francie, kde má canicross delší tradici a těší se daleko větší popularitě. V ČR zažívá canicross aktuálně velký „BOOM“, na závodech je tak možné už vidět i jiná plemena, než jen speciální křížence ohařů nebo jiné severské tažné psy.

Závodů bylo zpočátku také pomálu, ale v této době máte každý měsíc minimálně jeden závod a to v rámci celé ČR. Existuje i možnost přihlásit se jako začátečník a vyzkoušet si canicross na vlastní kůži.

Canicross můžeme pojmout, jak rekreačně občasným výběhem, tak i jako opravdový závodník a obětovat tomu vše. Mějme však na paměti, že ať se rozhodneme běhat jako „hobík „ nebo jako opravdový závodník, tak váš pes na výběr nemá a vždy dá do svého výkonu maximum. S ohledem k této skutečnosti je třeba dobře volit nejen vybavení pro psa, ale také sestavit vhodný trénink. Řekněme, že ať si zvolíte hobíka nebo nadšence je vhodné se nejprve poradit se zkušenějšími závodníky. Popřípadě dorazit na nějaký společný trénink, které se vypisují prakticky ve všech koutech ČR.

Co se vybavení týká, potřebujete pouze opasek (sedák), dlouhý postroj pro psa a odpružené vodítko. Neměli bychom zapomenout ani na vhodnou obuv.

I canicross se musí trénovat a pokud se mu chcete věnovat na vyšší úrovni, tak je trénink někdy opravdové laborování s vhodnou zátěží a intenzitou tak, aby byl co nejefektivnější.

Pokud vás článek zaujal a chcete se dozvědět víc navštivte: http://jcc4.webnode.cz Jestli chcete jen vidět jak takový CC vypadá, podívejte se na náš youtube kanál zde: https://www.youtube.com/…Ltt_bmp9C5xQ

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal žádný komentář, pokud chcete přispět do diskuze, musíte se nejdříve přihlásit.
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Kde se diskutuje

 
 
Doporučujeme

 


© cestysepsy.cz, 2013
Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK | maps © Google & OpenStreetMap contributors