logo Cestysepsy.cz

Agresivita mezi psy - II.

2.květen 2016
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Ford Prefect
V minulém článku jsme si představili nejrozsáhlejší příčinu agrese psa – nedostatečnou socializaci. V tom dnešním se pokusíme to zachránit - zde konkrétně hyper-motivovaného psa.
Hlavní foto článku

Nápravná socializace se provádí bez vodítka či na vodítku podle toho, jak moc má pes osvojenou úroveň potlačení kousání – tedy to, jak velké jsou škody, když pes kousne. Pokud se pes desetkrát popral a druhý z toho vyšel s povrchními ranami, dá se předpokládat, že příští boje skončí zrovna tak. Za objektivní měření se pokládá poměr kousání / počet bojů. Počet návštěv veterináře kvůli šití zranění jednoduše vydělte počtem bojů. Je to objektivnější než očité svědectví, které pravděpodobně vyloží jako hrozivější ten boj, který bude ritualizovaný a psi z něj vyjdou nezranění.

Nejdříve si probereme problém s hyper-motivovaným psem. Pokud má pes dobře osvojené potlačení kousání, můžeme socializaci zahájit bez vodítka. K socializaci si vybereme takové psy, kteří jsou sebejistí, značně socializovaní a s co největším počtem úspěšných sociálních kontaktů. Dobré je také to, aby setkání se psy probíhalo na oploceném místě, aby se nám nerozutekli.

Všechny psy pusťte naráz a nedělejte z toho žádnou slávu. Hyper-motivovaný jedinec si to pravděpodobně zamíří k nejbližšímu psovi. Pokud jen vrčí a dělají ramena, nezasahujte. Pokud propukne boj, ukončete ho, nechte psy asi půl minuty vychladnout a opět je pusťte. (Ukončení boje jde údajně nejlépe, pokud od sebe psy odtrhnete tak, že každého psa drží jeden člověk za zadní nohy – ne ale dole, ale až ve tříslech. Osobní zkušenost nemám.) Pokud by boje pokračovaly pouze s jedním psem, není tento pes pro začátek vhodný. Možná nebude vhodný vůbec, ale nechte si ho v záloze. Chemie je mocná a psi si možná jen nesedli. Také musíme vzít v úvahu nesnášenlivost stejného pohlaví. Je dobré mít skupinu různorodou. Pokud budou ale boje neustále propukávat se všemi psy, nebude zde problém pouze hyper-motivace a hrubého chování napravovaného jedince, v tom případě doporučuji zajít za znalým výcvikářem. Možností a kombinací problému je spousta a my se zde snažíme seznámit pouze se základními.

Doufáme v to, že pes si bude hrát už při první lekci a jeho neomalené a hrubé chování a naparování bude ignorováno, možná bude párkrát odstrčený. U všech činností se má končit v bodě, kdy to psa baví a je nejvíc aktivní. U této nápravné socializace Vám jde o opačnou situaci, dostat se co nejdříve do „bodu nudy“. Bod nudy poznáte snadno – psi už na sebe tolik nepůsobí, zkoumají jiné věci než sebe. Tohoto bodu dosáhnete rychleji, když budete stejnou skupinu psů používat několikrát za sebou, našeho jedince tak zklidní myšlenka „to jsi zase ty“. Když je v této skupině náš pes v pohodě (více si hraje, umožňuje zkoumání ostatními psy a nehází tolik tělem), můžeme vyměnit skupinu. Čím více takovýchto lekcí, tím lépe. Pokud bude fungovat i s dalšími sebejistými psy, můžeme našeho psa postupně vystavovat psům „venku“.

V dalším článku se podíváme okrajově na socializaci na vodítku, která je nutná v případě, že pes ostatní vyloženě napadá, a na psy citlivé na blízkost a jejich nápravnou socializaci.

Hlavním zdrojem článku je knížka „Od sebe!“ od Jean Donaldson. Pokud Vás zajímá víc, doporučuji přečíst si ji.

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal žádný komentář, pokud chcete přispět do diskuze, musíte se nejdříve přihlásit.
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Kde se diskutuje

 
 
Doporučujeme

 


© cestysepsy.cz, 2013
Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK | maps © Google & OpenStreetMap contributors