logo Cestysepsy.cz

Psi a léto - horko, horko, horko

17.červenec 2016
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Ford Prefect
Nastává období vysokých teplot a tak vyhledáváme lokality, kde můžeme sebe i psa zchladit. Je ale dobré psa v horku hodit do vody či mu vodou polít záda?
Hlavní foto článku
(c) Laura, wikimedia.org

Na rozdíl od člověka nemá pes potní žlázy. Potní žlázy má pes jen na tlapkách, a pro ochlazování organismu mají zcela zanedbatelný význam. Psi se „potí“, tedy ochlazují, zrychleným dýcháním a zrychleným tepem. Tep se zrychluje z důvodu rozšíření cév na povrchu těla, čímž tělo odvádí přebytečné teplo z těla ven. Právě z tohoto důvodu je dobré psa vyčesávat. Pokud by na sobě měl zplstnatělou zimní srst, velmi mu jeho ochlazení ztěžujeme. Letní srst je pak krátká a vzdušná, a teplo odvádí tak říkajíc jedna radost.

Nejdůležitější je u psa zabránit okamžitému (šokovému) zchlazení. Je to z dobrého důvodu – cévy na povrchu těla má doširoka roztažené a zchlazením se stáhnou. Tím tělo najednou během vteřiny neodvádí teplo z „vnitřku“ těla, krevní tlak se zvýší, a může dojít ke kolapsu.

Přirozené ochlazení je tedy pozvolné – z pohledu psa tuláka vychází ochlazení z pomalého vstupu do rybníka. Nejprve si pes zchladí tlapky, postupně se mu voda dostane až na břicho. Hlava a záda zůstávají suchá. Není nutné namáčet studenou vodou svaly, spíše naopak, po fyzické zátěži se zchlazené svaly hůře prokrvují a jsou náchylné ke křečím.

Naprostou samozřejmostí je pitný režim psa. Není nutné, aby pes najednou vypil litr vody, ale opět je ideální postupné „zavodnění“.

Přejeme Vám krásné léto bez zbytečných komplikací.

Zkuste pejskovi dát kostky ledu – většinou psa baví je honit a navíc postupně pije.

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal žádný komentář, pokud chcete přispět do diskuze, musíte se nejdříve přihlásit.
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

Psí lékárnička
19.březen 2016
Psincový kašel
13.březen 2016
 

Kde se diskutuje

 
 
Doporučujeme

 


© cestysepsy.cz, 2013
Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK | maps © Google & OpenStreetMap contributors