logo Cestysepsy.cz

Jak se chránit proti klíšťatům

10.duben 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Dana Kuthanová
Jak se účinně bránit proti klíšťatům? V dnešní době existuje již několik cest, kterými se můžeme vydat. Nejdůležitější je včasná prevence, která nám může ušetřit hodně trápení a i financí.
Hlavní foto článku
(c) wikimedia.org, Scott Bauer

S jarem k nám bohužel přišla i klíšťata a už si brousí na naše čtyřnohé parťáky kusadla. Klíště během sání může přenést na psa nejrůznější nemoci, jako je například lymská borelióza, která je přenosná i na člověka. Je proto důležité co nejvíce zkrátit dobu sání či jí zcela zamezit. Na pomoc máme například nejrůznější obojky, které jsou již voděodolné a usmrtí i již přisátá klíšťata. Obojek se psovi nesundavá, aby se nesnížila jeho účinnost a vystačí nám na cca 4 měsíce.

Pokud nechcete z nějakého důvodu použít obojek nebo se jedná o psa v domácnosti, kde se obojky příliš nedoporučují, můžete použít moderní pipety, tzv. spoty. Přípravek se nakape na kůži psa, kde si ho nemůže olízat. Při správné aplikaci působí látky až po dobu jednoho měsíce. Výběr byste ale měli raději zkonzultovat s veterinářem, množství látky se liší od velikosti a druhu zvířete.

Pokud nechcete na psa nanášet žádnou „chemii“ je zde zcela přírodní varianta – tea tree oil. Tea tree oil je přírodní antiseptikum a také účinný repelent proti komárům, blechám, vším a klíšťatům. Aplikuje se podobně jako spoty, na místo kam pes nemůže. Jelikož se jedná o mastnou látku, je i odolný proti vodě. Tea tree oil lze použít i při vyndavání již zakouslého klíštěte – nanesete několik kapek přímo na klíště a necháte působit několik minut. Lehce třete prstem krouživým pohybem proti směru otáčení hodinových ručiček až do odstranění klíštěte. Olej lze použít po odstranění klíštěte i jako dezinfekci.

Klíšťata bychom určitě neměli podceňovat, zvláště v době kdy máme velké množství nejrůznějších způsobů obrany. Prevence nám ušetří hodně času a trápení jak pro nás tak i pro našeho čtyřnohého přítele.

Zásady pro snížení výskytu klíšťat:

  1. Ošetřujeme psa pravidelně po celý rok.
  2. Přípravky aplikujeme na místa, které nemůže zvíře olízat, např za krk
  3. Pravidelně čistíme pelíšek, kde pes spí
  4. Neměli bychom také zapomenout na naše auto, pokud v něm pes často cestuje.
  5. Výběr účinné látky a aplikační formy konzultujeme raději s veterinářem.

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal žádný komentář, pokud chcete přispět do diskuze, musíte se nejdříve přihlásit.
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Kde se diskutuje

 
 
Doporučujeme

 


© cestysepsy.cz, 2013
Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK | maps © Google & OpenStreetMap contributors