logo Cestysepsy.cz

Nová psí vyhláška - České Budějovice

10.duben 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Dana Kuthanová
Od 1.dubna 2013 u nás v Českých Budějovicích platí nová psí vyhláška a bohužel se o žádný aprílový žertík nejedná. Jaké velké změny sebou tedy přinesla?
Hlavní foto článku
(c) Wusel007, wikimedia.org

Nejradikálnější omezení na pejskaře čeká na cyklostezkách kolem řeky Vltavy, kde smí psi chodit pouze na metrovém vodítku. Bohužel se jedná o oba dva břehy řeky Vltavy. Malým plusem je, že zákaz se vztahuje pouze na cyklostezku, takže pokud půjdete kolem břehu, nejste nijak limitováni.

Dalšími místy, kde musíme mít psa na vodítku je historické centrum města, v lokalitě Vrbenské rybníky a nově také na Lannově třídě, Sokolském ostrově a v parku Háječek. Úplný zákaz vstupu psů je na dětská hřiště, pískoviště, koupaliště, sportoviště a jiná veřejná prostranství označená piktogramem Zákaz vstupy se psy.

A konečně také něco pozitivního : osvobození od povinnosti nosit známku u psů s čipem či tetovaných, u nichž se také zvažuje úplné osvobození od poplatků. Dále je výslovně zakotvena povinnost sbírat psí exkrementy, tak snad budeme konečně žít v čistějším okolí.

A jak je to vlastně s volným pohybem psů v lese, kam většina z nás chodí na procházky? Zdá se to jako ideální řešení: když se pes nemůže volně proběhnout ve městě, vezme se na vycházku do lesa. Tak jednoduché to ale není. Pohyb psa v lese upravuje zákon 449/2001 Sbírky. Ten praví, že „myslivecká stráž je oprávněna usmrtit v honitbě toulavé psy, kteří mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 metrů od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení pronásledují zvěř“. Toto oprávnění se ale nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební. Procházka po lese je tedy vhodnou alternativou, ale nesmíme zapomenout na to, že jsme zde jen „na návštěvě“ a podle toho bychom se tam také měli chovat.

Kompletní novou vyhlášku naleznete na stránkách města : http://www.c-budejovice.cz/

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal žádný komentář, pokud chcete přispět do diskuze, musíte se nejdříve přihlásit.
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Kde se diskutuje

 
 
Doporučujeme

 


© cestysepsy.cz, 2013
Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK | maps © Google & OpenStreetMap contributors