logo Cestysepsy.cz

Jak zabavit svého čtyřnohého miláčka – agility

23.říjen 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Dana Kuthanová
Série článků Jak zabavit svého čtyřnohého miláčka pokračuje již známější aktivitou - agility. Slovo agility znamená hbitost a jako první se tento psí sport objevil v Anglii okolo roku 1978.
Hlavní foto článku
(c) wikimedia.org

Agility může dělat téměř úplně každý a to s jakýmkoliv psem. Samozřejmě některá plemena se na tento psí sport hodí více, ale jak se říká není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Mezi typické šampiony patří border kolie, sheltie, belgický ovčák ale i různí oříšci.

Cílem agility je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí a to bez chyb a v co nejlepším čase. Tento sport je pro psy přirozený a není těžké je pro něj nadchnout. Během této aktivity se upevňuje pouto mezi pánem a psem a kromě toho se pes i výborně socializuje. Pes si zvykne jak na ostatní lidi, tak i na psy a tím se snižuje agresivita plynoucí ze strachu.

Pravidla agility nejsou nijak složitá. Překážky dělíme do tří skupin – skokové, zónové a probíhací. Mezi skokové překážky patří skok vysoký a daleký, zeď, viadukt a proskokový kruh. Mezi zónové patří kladina, tzv.áčko (šikmá stěna), houpačka a stůl. Do probíhací skupiny řadíme tunely pevné, látkové a slalom. Cílem tedy je překonat trať v co nejkratším čase a bez chyb – špatně zdolaná překážka, odmítnutí a překročení časového limitu.

V agility rozdělujeme tři kategorie, dle velikosti psa : small (psi do 34,99 cm v kohoutku), medium (psi od 35 do 42,99 cm ) a large (od 43 cm a výše). Dle velikosti psa se stanovuje výška překážek.

Největší úspěchy jednotlivců na mezinárodní úrovni – Mistrovství světa

2012 (Liberec – Česká republika): Petra Hamšíková + Lara – 2. místo v kategorii medium

2010 (Rieden – Německo): Veronika Krčmářová + Kvido – 2. místo v kategorii small

2007 (Hamar – Norsko): Adéla Králová + Rupione-Baby – 1. místo v kategorii small

2003 (Lievin – Francie): Olga Edrová + Adder Black – 2. místo v kategorii medium

© wikimedia.org

Pokud Vás tento sport zaujal více informací naleznete na stránkách Klubu agility České republiky: http://www.klubagility.cz/. Klub byl založen v roce 1992 psími nadšenci a pořádá každoročně otevřené mistrovství republiky v agility i mistrovství dětí a mládeže, koordinuje výběr reprezentace juniorů i dospělých na význačné evropské a světové akce a je zastoupen delegátem v komisi agility FCI.

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal žádný komentář, pokud chcete přispět do diskuze, musíte se nejdříve přihlásit.
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Kde se diskutuje

 
 
Doporučujeme

 


© cestysepsy.cz, 2013
Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK | maps © Google & OpenStreetMap contributors