logo Cestysepsy.cz

Jak zabavit svého čtyřnohého miláčka - coursing

16.říjen 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Dana Kuthanová
Po delší pauze pokračujeme v sérii článků Jak zabavit vašeho čtyřnohého miláčka - tentokrát na téma coursing. Coursing se v poslední době dostává čím dál častěji i mimo profesionály a již delší dobou se nejedná pouze u chrtí závody.
Hlavní foto článku
(c) cesky-coursing.cz
galerie >

Coursing je psí sport založený na touze lovit, která je každému psovi vlastní. Běhá se v přirozeném terénu a cílem psa je ulovit kořist, která je tažená navijákem. Tato návnada v podobě střapce z igelitových pásků nebo králičí kůže, je tažena lankem mezi kladkami po dráze, která simuluje skutečný běh zajíce.

Coursingu se můžete věnovat se svým čtyřnohým parťákem závodně i pouze rekreačně pro zábavu. V dnešní době nabízí tuto aktivitu každý větší kynologický klub na různých profesionálních úrovní tras. Pokud si chcete vyzkoušet profesionálnější trasu doporučujeme navštívit stránky jihočeského coursingu, kde se můžete objednat na čtyři druhy coursingových tras dle blízkosti vašeho bydliště. První běh si ale můžete vyzkoušet prakticky kdekoliv, ne každý pejsek najde totiž v coursingu zalíbení a hlavně při prvním běhu nemůžeme čekat žádné zázraky.

Na profesionální úrovni se závody běhají na dvě kola a trať je dlouhá cca 548 – 914 m. Je postavena tak, aby psi prokázali rychlost, štvavost a inteligenci, kdy návnadě různě nadbíhají. Trasu si může pes proběhnout sám, či spolupracovat ve smečce s jinými psy.

Rozlišujeme dva druhy coursingu:

Lure coursing – běh za umělou návnadou, obvykle za střapcem, který vznikl jako náhrada hare coursingu.

Hare coursing – běh za živým zajícem, krysou nebo kočkou, který je u nás již zakázaný. V ČR byl dříve znám jako „zkouška ostrosti“ prováděná u některých loveckých plemen.

Pro lepší představu se můžete podívat na video :

zdroj: youtube.com

Pokud Vás coursing zaujal a chcete ho vyzkoušet, více info naleznete na stránkách českého coursingového klubu: http://www.coursingcz.info/

nebo na www.cesky-coursing.cz

Pokud jste od nás z jihu Čech tak koukněte na : http://jc-coursing.webnode.cz/

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal žádný komentář, pokud chcete přispět do diskuze, musíte se nejdříve přihlásit.
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Kde se diskutuje

 
 
Doporučujeme

 


© cestysepsy.cz, 2013
Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK | maps © Google & OpenStreetMap contributors